img

Jak często prać prześcieradła?

Spędzamy w łóżku ponad jedną trzecią naszego życia, pozostawiając po sobie sporo zanieczyszczeń, potu i martwego naskórka. Nic dziwnego, że w nasza pościel może szybko stać się areną dla festiwalu bakterii i grzybów. Jeśli to mikroskopijne życie zagości na dłużej w fałdach naszych prześcieradeł, możemy spodziewać się dużych problemów zdrowotnych, z alergiami na czele. Aby tego uniknąć, prześcieradła należy prać raz w tygodniu. Wydaje nam się, że to bardzo często, ale wyobraźmy sobie, że nasz organizm w naturalny sposób produkuje w łóżku około 98 litrów potu każdego roku! Co więcej, kiedy jest gorąco i wilgotno na zewnątrz prześcieradło staje się "idealnym podłożem do hodowli grzybów". Nie zobaczymy tego gołym okiem, ale możemy uwierzyć naukowcom.

Pranie prześcieradeł w trosce o zdrowie
Roztocza kurzu nie są jedynymi ukrytymi niespodziankami czającymi się w naszych prześcieradłach. Oprócz grzybów i bakterii pochodzących z potu, śliny, komórek skóry, dzielimy swoje łóżko również z obcymi mikroorganizmami. Należą do nich sierść zwierząt, pyłki, kurz, strzępki roztoczy i odchody owadów, by wymienić tylko kilka. Jeżeli w nocy zaczynamy nagle kichać albo czujemy drapanie w gardle, to nie przeziębienie musi być przyczyną. Bakterie na prześcieradle i pościeli znajdują się tak blisko ust i nosa, że jesteśmy wręcz zmuszeni, by je wdychać. I co ciekawe, nawet, jeśli nie mamy alergii, nadal grozi nam reakcja alergiczna. Nieregularne pranie prześcieradeł sprawia, że łóżko staje się bardziej atrakcyjne dla roztoczy i całej kolonii bakterii, a staje się mniej przyjazne dla ludzi. 

Pranie prześcieradeł w pralni
Częste pranie prześcieradeł nie jest, więc fanaberią. To nasz obowiązek, jeżeli chcemy dbać o zdrowie i komfort domowników. Niestety, wiele osób rezygnuje z częstego prania prześcieradeł. Powód jest prozaiczny. Te duże płachty materiału są trudne do prania, a jeszcze trudniejsze do prasowania. Ich składanie zajmuje mnóstwo czasu. Co więcej, coraz częstszym rozwiązaniem są tzw. prześcieradła z gumką. Nie mamy pojęcia jak je rozwiesić po praniu i złożyć po wyschnięciu. W tej sytuacji bardzo dobrym pomysłem może być regularne korzystanie z pralni wodnej. Podczas, gdy codzienne ubrania możemy prać w zaciszu domowym, większe i bardziej problematyczne powierzmy profesjonalistom. Będziemy mieli gwarancję, że prześcieradła będą czyste i pachnące, a przy okazji zaoszczędzimy czas…i nerwy. 

Zobacz również