img

Lodówki i zamrażarki

Poliuretany znalazły bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, ale najszerzej chyba wykorzystano ich doskonałe właściwości izolacyjne. Poliuretany występują w wielu postaciach, ale w izolacji najpopularniejsza jest postać pianki.


Pianki poliuretanowe dzielą się na elastyczne oraz sztywne.
Pianki elastyczne  maja budowę otwarto komórkową i to przesądza o ich najważniejszych właściwościach- są elastyczne, ich otwarta struktura powoduje łatwą dyfuzję pary wodnej ( oddychają) , niezbyt dobrze znoszą obciążenia, ale za to świetnie tłumią dżwięki, więc głównie służą do izolacji akustycznej .
Pianki sztywne mają budowę zamknięto komórkową, są trwałe,lekkie, niepalne, odporne na działanie chemikaliów, wody, olejów, promieniowania UV, doskonale zabezpieczają przed utrata ciepła, jednym słowem idealny materiał do izolacji termicznej. Nie bez znaczenia jest łatwy sposób ich aplikacji ( aplikacja bezpośrednia, za pomocą specjalnych agregatów) oraz ich konsystencja, która pozwala na dotarcie nawet w bardzo trudne do zaizolowania miejsca.
Poliuretanowe pianki sztywne stosowane są do izolacji termicznej, głównie w szeroko rozumianym budownictwie, jednak ekspansja tego materiału izolacyjnego poszerza się na inne dziedziny, między innymi pianki sztywne zostały z powodzeniem wykorzystane jako materiał izolacyjny w nowoczesnych lodówkach i zamrażarkach. Wydajność izolacyjna poliuretanowych pianek sztywnych w lodówkach i zamrażarkach, jest o wiele większa, niż stosowane wcześniej tradycyjne materiały izolacyjne. Badania pokazują jasno, że dzięki zastosowaniu poliuretanów w izolacji termicznej lodówek i zamrażalek, ilość zaoszczędzonej energii zwiększyła się o trzydzieści procent, a wydajność energetyczna lodówek izolowanych piankami poliuretanowymi i oznaczonymi symbolem A++  zwiększyła się o ponad  sześćdziesiąt procent w porównaniu z modelami lodówek z tradycyjną izolacją sprzed dziesięciu, piętnastu lat.


Wprowadzenie poliuretanów do izolacji termicznej, w tym do izolacji termicznej lodówek i zamrażalek przyczyniło się do zaoszczędzenia aż  30% energii elektrycznej, a to wprost przekłada się na ekologię ( niższa emisja CO2, mniejszy efekt cieplarniany, zrównoważony rozwój itp. ) oraz po prostu dała większe oszczędności w portfelach zwykłych ludzi płacących co miesiąc  rachunki za prąd. 

Zobacz również