img

Pranie ubrań z wełny

Wełniane ubrania mają bardzo wiele zalet- są ciepłe, naturalne, delikatne, nie elektryzują się i przede wszystkim są eleganckie i piękne. Generalna zasada jest taka, aby ubrania uszyte z delikatnej wełny oddawać do prania profesjonalistom, czyli do pralni chemicznej. Tak oczywiście najbezpieczniej i zapewne jest to nie do uniknięcia w przypadku wełnianego, drogiego garnituru, czy garsonki, ale oddawanie do pralni szalika, czapki, rękawiczek, czy sweterka  może zrujnować przeciętną kieszeń. Wtedy można skorzystać z delikatnego prania ręcznego lub mechanicznego, ale tylko pod warunkiem, że na wszywce producenta jest oznakowanie „ prać chemicznie, lub ręcznie”, bo jeśli jest czytelny znak- „tylko czyszczenie chemiczne”, to jednak lepiej nie ryzykować.

Pranie ręczne oznacza pranie w misce, lub pranie w pralce automatycznej, ale takiej, która ma specjalny program do delikatnego prania wełny. Taki program oprócz dobranej elektronicznie letniej temperatury kąpieli, ma bardzo ograniczone ruchy bębna, zarówno przy praniu i płukaniu, ale też przy wirowaniu. Dobry program w ogóle nie wiruje przy wełnie, jedynie odsącza. Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach-

– po pierwsze trzeba bardzo uważnie dobrać środek piorący, najlepiej żeby to był płyn przeznaczony do prania wełny. Trzeba uważnie przeczytać zalecenia producenta i stosować się do nich- przesadna ilość płynu negatywnie wpłynie na strukturę włosa.

– wełnę zawsze trzeba prać osobno, nie wolno łączyć takiego prania z innymi rodzajami materiałów

– przed włożeniem do bębna należy wywinąć ubrania z wełny na lewą stronę

– bęben nie może być napełniony bardziej, niż do jednej czwartej objętości

– wełniane rzeczy należy włożyć do specjalnego woreczka, lub poszewki i ewentualnie włożyć jeden miękki ręcznik, którego obecność  dobrze zabezpiecza końcówki wełnianych włókien.

Ręczne pranie wełny

 Przygotować dużą miskę. Napełnić ją wodą w temperaturze ciała ( letnia ), a następnie dolać specjalistycznego płynu do prania wełny w ilości zalecanej przez producenta na opakowaniu. Włożyć ubranie i zostawić namoczone przez około kwadrans. Co jakiś czas można delikatnie przekładać sweterek na drugą stronę. Ruchy muszą być delikatne- absolutnie nie wolno pocierać, mocno ugniatać, czy wyżymać. Potem przekładamy delikatnie sweterek do przygotowanego wcześniej durszlaka, a w tym czasie wymieniamy wodę z płynem na czysta wodę, pamiętając o tym by jej  temperatura była właściwa, czyli letnia. Wkładamy odsączony sweterek i płuczemy bardzo delikatnymi ruchami. Po kilku minutach przekładamy ponownie sweterek na durszlak celem odsączenia.

Suszenie wełny

Suszenie wełny jest równie niebezpieczne dla tego delikatnego surowca, jak i pranie. Nigdy nie suszymy wełny w suszarce bębnowej i nie wirujemy. Zawijamy delikatnie odsączony na durszlaku sweterek w bawełniany ręcznik, nie ugniatamy, nie wyżymamy, tylko cierpliwie czekamy. Potem układamy sweterek na drugim, suchym ręczniku, nadając mu delikatnymi ruchami pożądany kształt. Suszymy na ręczniku w stanie leżącym, nie wiszącym!!!

Wełny absolutnie nie można suszyć na słońcu!!!

Zobacz również