Pralnię chemiczną najczęściej odwiedzamy wtedy, gdy mamy przed sobą ważne wydarzenie czy uroczystość. Mężczyźni zanoszą swoje garnitury, zaś kobiety najbardziej uwielbianą część garderoby. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się na jakiej zasadzie działa pralnia chemiczna? Jest to skomplikowany proces czyszczenia ubrań.
Brud, z którym nie poradzi sobie domowa pralka nie jest brudem, z którym nie może poradzić sobie chemia. Ludzie na sam słuch o "pralniach CHEMICZNYCH" mają przed oczami obraz ogromnego urządzenia, które dzięki parze składającej się z chemii czyści garnitur. W rzeczywistości tak nie jest. W pralni chemicznej proces czyszczenia ubrań rozpoczyna się od ich konserwacji. W tym procesie wykorzystuje się rozpuszczalniki organiczne, które suma summarum z chemią mają niewiele wspólnego. Do trudniejszych plam używa się skuteczniejszych środków chemicznych, jednak nie są to żadne substancje żrące a takie, które w kontakcie z wodą tracą swoją siłę. Dzięki temu po osuszeniu ubrań wyglądają one prawie jak nowe. Dla spotęgowania efektów prania używa się specjalnych barwników przywracających naturalny odcień materiału. To także sporo kosztuje, lecz odmładza nasze ubrania.
Proces prania chemicznego jest żmudny. Często jedno zadanie należy powtarzać wielokrotnie, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Po wypraniu ubrań należy je osuszyć, wyprasować oraz odpowiednio zapakować. Ceny mocno się wahają, bo sporo zależy od rodzaju zabrudzenia, pochodzenia materiału i kosztów środków czyszczących wykorzystywanych do czyszczenia materiału.
Pralnia chemiczna to nie jest wielkie urządzenie z kilogramami chemii, a pracownicy nie przechadzają się koło pralek z maskami na twarzach. Pralnia chemiczna to bezpieczne usuwanie plam i zabrudzeń, lecz kosztująca pracowników sporo pracy. Warto doceniać te miejsca, bo tylko one gwarantują nam oszczędność pieniędzy, gdy nasz ulubiony garnitur zostanie solidnie poplamiony.