img

Pralnia chemiczna - ciężka walka z ciężkimi zabrudzeniami

Pralnia chemiczna jest miejscem, gdzie możemy pozbyć się najcięższych plam z naszych ubrań. Proces prania jest ciekawy, choć w żadnym stopniu spektakularny. Wiadomo, że pralnia chemiczna nie korzysta z wody, gdyż wypłukuje ona chemię z detergentów i bardzo słabo czyści plamy. Pracownicy rozpoczynają czyszczenie od zapoznania się z materiałem. Najtrudniejsze plamy usuwane są przy pomocy specjalnych detergentów, najczęściej rozpuszczalników organicznych. Najmocniejsze rozpuszczalniki są w stanie rozpuścić każdą plamę i cały ten proces zajmuje do 30-40 minut.

Gdy ubranie jest wstępnie wyprane, należy je przenieść do innej pralki, która nada "ciuchom" ładnego zapachu oraz przyjemnego, odmłodzonego wyglądu. Dzięki drogim impregnatom każdy materiał może odzyskać barwę swojego naturalnego koloru i ładny zapach. Końcowym etapem jest prasowanie oraz pakowanie ubrań. Wiele pralni korzysta z tradycyjnej metody - deska plus żelazko, a nowsze firmy ze specjalnych manekinów lub agregatów do prasowania ubrań. Ostateczny proces - pakowanie, odbywa się już w zasadzie ręcznie. Ubrania zawijane są w specjalne folie aby nie zaszły kurzem ani zapachem innych ubrań.

Pranie chemiczne tylko z pozoru wydaje się czymś łatwym. W rzeczywistości niczym łatwym to nie jest. Pracownik musi doskonale znać wszystkie detergenty i musi wiedzieć kiedy użyć odpowiedniego. Aby nie uszkodzić materiału i nie narazić pralni na straty proces czyszczenia trwa sporo czasu. Efektem są jednak czyste i pachnące ubrania, które kuszą tak samo jak w dniu zakupu.

Zobacz również