img

Jak działa pralnia chemiczna?

Funkcjonowanie pralni chemicznej to dla wielu zagadka. Inaczej na pracę pralni mówi się "pranie na sucho". Czy ubrania rzeczywiście są prane na sucho? A jeśli tak, to dlaczego tak ładnie pachną i wyróżniają się świetnym kolorem?

Zasada funkcjonowania pralni chemicznych jest prosta do wytłumaczenia. Do wielkiego agregatu transportuje się ubrania i w pierwszym procesie usuwa najtrudniejsze plamy. Nie muszą one występować na całym ubraniu, a jedynie na kilku jego fragmentach. Do usuwania najcięższych plam wykorzystuje się rozpuszczalnik organiczny. Jest to rakotwórczy roztwór, dlatego pod koniec początkowej fazy czyszczenia ulega on destylacji. Proces usuwania zabrudzeń trwa do 30-40 minut. W tym czasie pracownik celem usunięcia wszystkich plam wybiera odpowiedni detergent. Może on być bardzo silny lub podobny do proszku, którego zazwyczaj używamy w domowych pralkach. Cały proces prania na sucho trwa do 60 minut. Gdy ubranie jest czyste, poddaje się je procesom zapachowym (nadanie ładnego zapachu, zasada podobna do płynu do płukania w typowych pralkach), a na końcu oddaje do prasowania. Metod prasowania jest wiele i sporo zależy od rodzaju garderoby. Można wykorzystać agregat lub żelazko, lub specjalne manekiny. Po uprasowaniu ubranie oddaje się do pakowania i odwiesza na oznaczonym miejscu.

Dzięki nowoczesnym detergentom oraz środkom impregnującym możemy przez lata cieszyć się pięknymi ubraniami. Pralnia chemiczna to bezpieczne miejsce, nie kosztuje wiele i gwarantuje świeżość oraz komfort. 

Zobacz również