img

Jak wygląda proces czyszczenia na sucho?

Czyszczenie na sucho, czyli po prostu pranie chemiczne znajduje zastosowanie w przypadku tej odzieży, która podczas prania lub czyszczenia nie powinna mieć kontaktu z wodą. W trakcie zwykłego prania na mokro mogłoby dojść do zniszczenia tkaniny, jej odkształcenia, powstania przebarwień czy plam. W przypadku niektórych, bardzo intensywnych plam pranie wodne może być nieskuteczne. Jak wygląda, zatem cały proces prania chemicznego?

Przygotowanie odzieży do prania na sucho 
Po przyjęciu odzieży do pralni i jej odpowiednim oznakowaniu, następuje przygotowanie do procesu czyszczenia. Każde ubranie jest dokładnie oglądane i kontrolowane. Pracownik pralni szuka wszywek, na których producent umieszcza zalecenia dotyczące prania. Nie każda odzież nadaje się przecież do czyszczenia chemicznego. Jeżeli ubrania nie powinno się prać na sucho, to taka informacja z pewnością znajdzie się na metce. Czasami jednak zdarza się, że ubranie nie posiada metki. Niektóre osoby usuwają je automatycznie po zakupie. Wtedy należy samodzielnie zdecydować, czy dana rzecz nadaje się do czyszczenia na sucho. Decyzja taka powinna być poprzedzona kilkoma próbami na lewej stronie odzieży.

Przed przystąpieniem do prania należy również sprawdzić, czy wszystkie kieszenie są puste. Odzież jest przeglądana także pod kątem uszkodzeń np. dziurek, przetarć, rozpruć. Jeżeli takie ubytki zostają znalezione ubranie wycofywane jest z prania na sucho. 

Wstępne odplamianie
Kolejny etap do odplamianie wstępne, czyli detaszowanie. Polega na usunięciu najbardziej intensywnych plam za pomocą specjalnych rozpuszczalników lub określonych technik. Ich dobór zależy od rodzaju tkaniny. Każdą taką plamę usuwa się ręcznie.

Pranie właściwe
Wstępnie odplamioną odzież umieszcza się w specjalnych agregatach do czyszczenia na sucho. Proces prania odbywa się w hermetycznie zamykanych bębnach. Do prania używa się specjalnych rozpuszczalników, które rozpuszczają brud oraz plamy. Agregaty to skomplikowane, wysoko wyspecjalizowane urządzenia, które muszą posiadać określone atesty i spełniać normy ekologiczne. W zależności od rodzaju tkanin i zabrudzeń stosuje się różne programy, ustawiane komputerowo. W trakcie jednego prania odzież może zostać nawet kilkukrotnie zalana rozpuszczalnikiem. Po odwirowaniu, ubrania suszy się w zamkniętym obiegu ciepłego powietrza. 

Formowanie i prasowanie odzieży
Ubrania w trakcie procesu czyszczenia podlegają pewnym naturalnym zdeformowaniom i zagnieceniom. Należy je, zatem ponownie uformować i wyprasować. Służą do tego specjalne stoły oraz manekiny, na których umieszcza się odzież. Pralnie wyposażone są w stoły do prasowania z podgrzewanymi blatami, pomocniczym ramieniem, wytwornicą pary oraz profesjonalnym żelazkiem.

Zobacz również