img

Jak czyścić wełnę?

Naturalna wełna ma mnóstwo zalet – jest delikatna, przewiewna, bardzo ciepła, no i przede wszystkim doskonale się prezentuje. Różnego typu ubrania i dodatki z naturalnej wełny oraz wszystkie domowe okrycia, koce, kapy, dywany, kilimy z wełny – są w domach od zawsze i choć maja mnóstwo zalet, to ich pielęgnacja, przechowywanie i przede wszystkim pranie i czyszczenie, nastręcza bardzo wiele problemów. Nieodpowiednie czyszczenie i pranie wełny może nie tylko ją uszkodzić, odbarwić, ale nawet całkowicie zniszczyć, więc warto znać sposoby na właściwe przechowywanie, użytkowanie, konserwowanie i czyszczenie wełny.

Przechowywanie
Ubrania i wszystkie rzeczy wykonane z wełny z wełny są szczególnie narażone na uszkodzenia, zwłaszcza na ataki moli, które wręcz ją uwielbiają . Przede wszystkim ubrania i rzeczy z wełny powinny być często wietrzone. Latem, kiedy ich nie używamy są zazwyczaj wciśnięte gdzieś w głąb szafy, wystarczy odrobinka kurzu i mole zaczną mieć używanie. Kiedy przekładamy rzeczy na inny sezon, trzeba oddzielić odzież z wełny, tak aby były bardziej „pod ręką” i w przy każdej sposobności wywieszać je na powietrzu, co najmniej na dwie trzy godziny. Absolutnie nie wolno wietrzyć wełny w pełnym, letnim słońcu- zawsze w cieniu!!! W szafie w której leżą ubrania z wełny zawsze powinno być kilka woreczków z lawendą, ususzoną skórką z cytryny i goździków.

W większości przypadków ubrania, dywany, koce itp. z naturalnej wełny oddajemy do pralni chemicznej, gdzie prane są na sucho. Jest to najbezpieczniejszy dla tego surowca sposób na czyszczenie. Są rodzaje wełny ( na przykład wełna wielbłądzia ), które bezpiecznie można prać tylko na sucho, ale większość wełnianych wyrobów nadaje się do prania w domowych warunkach, oczywiście trzeba trzymać się pewnych reguł. Do prania używamy tylko specjalnych środków przeznaczonych do prania wełny, a z pralki korzystamy tylko wtedy, kiedy ma specjalny program przeznaczony właśnie do tego typu prania. Suszymy w stanie rozłożonym, po nadaniu pierwotnego kształtu , najlepiej w temperaturze pokojowej, nigdy na słońcu!

Do odświeżenia wyrobów wełnianych najlepiej nadaje się kuracja lanolinowa. W ogóle lanolina to najlepszy przyjaciel wełny. Przygotowujemy roztwór – ciepła woda, około 30 stopni Celsjusza i do tego trzy łyżeczki lanoliny .W tym roztworze moczymy wełniany wyrób około czterech godzin, potem płuczemy w zimnej wodzie z jedną łyżką octu. Można tez wlać lanolinę do pralki, zamiast płynu lub proszku do prania i potem standardowo program do prania wełny.

Zobacz również