img

Jak usunąć najcięższe plamy?

Usuwanie uciążliwych plam może się okazać procesem długotrwałym, ale absolutnie nie jest on niemożliwy. Nie musimy za każdym razem uciekać się do pralni chemicznych, skoro domowymi sposobami 90% plam możemy bez problemów usunąć. Poniżej lista rodzajów plam i sposoby na ich usunięcie:

Atrament - jest to bardzo uciążliwa substancja, ale można ją usunąć dzięki cytrynie. Cytrynę wyciskamy do naczynia i nasączamy nią ściereczkę. Plamę z atramentu delikatnie trzemy ściereczką, a pozostałości w naczyniu przelewamy bezpośrednio na plamę i poddajemy procesowi parowania. Plama powinna szybko zniknąć.

Buraki - problem podobny do wina, choć mniej skomplikowany. Plamy z buraków da się usunąć wrzątkiem (jeśli na metce nie ma przeciwwskazań) lub płynem do mycia naczyń. Gąbkę delikatnie smarujemy płynem i trzemy plamę. Możemy też pozostawić ubranie z namoczoną płynem plamą na kilka godzin w zimnej wodzie. To powinno pomóc.

Guma do żucia gwarantuje przyjemny oddech, ale też cięższy w momencie przyklejenia gumy do spodni. Jak się pozbyć tego uciążliwego problemu? Ubranie wrzucamy do zamrażarki i po 3 godzinach wyjmujemy. Następnie kruszymy gumę do żucia nożem (lub skrobakiem) nasączonym w alkoholu (spirytus lub ewentualnie 40% wódka). Guma na pewno się odklei. Podobnie możemy postąpić też z woskiem.

Rdza - tutaj sprawdzi się sposób każdej babci. Plamę należy namoczyć w wodzie z odrobiną proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej. Plama zniknie w oka mgnieniu.

To, czy plama jest ciężka zależy od tego, w którym momencie ją zauważymy. Im starsza plama, tym teoretycznie trudniej ją usunąć. Istnieje wiele plam, które da się usunąć albo szybko, albo po czasie. Z danych opublikowanych przez kilka pralni chemicznych jasno wynika, że każdą plamę można usunąć w warunkach domowych pod warunkiem, że nie nagina się zasad, które producent wypisuje na metce z ubraniem. 

Zobacz również