img

Pranie to proceudra

Pranie to po prostu procedura- jeśli będziemy się jej trzymać i krok po kroku starannie wykonywać poszczególne etapy, możemy być pewni pozytywnego skutku, czyli w tym wypadku prania skutecznego i bezpiecznego dla tkanin.

Pierwszy etap prania  to sortowanie brudnych ubrań

Sortowanie polega na oddzieleniu od siebie ubrań białych i kolorowych, delikatnych, które trzeba prać ręcznie, od tekstyliów wykonanych z mniej szlachetnych surowców, które można bezpiecznie wrzucić do pralki. Oddzielamy pościel i ręczniki, ściereczki  bawełniane, które można i należy prać w bardzo wysokiej temperaturze, od ubrań i bielizny, które powinny być prane w niskiej . Przy sortowaniu można już skorzystać z tak przydatnych akcesoriów jak woreczki do prania – można do nich powkładać drobiazgi takie jak np. rajstopy, skarpetki, bielizna itp.

Drugi etap prania to dokładna kontrola rzeczy przeznaczonych do prania

Kontrolujemy nie tylko kieszenie ( zwykła chusteczka higieniczna może „zepsuć” całe pranie i dodatkowo „omeszyć” ciemne rzeczy), ale przede wszystkim wszywki producenta na których określone znaki informują o sposobie prania. Dość łatwo jest się pomylić, nieprawidłowo ocenić skład i jakość tkaniny z której wykonano ubranie, a taka pomyłka oznaczać może zniszczenie ubrania.

Trzeci etap to zabezpieczenie ubrań

Zabezpieczenie polega na zaciągnięciu zamków błyskawicznych, odwróceniu rzeczy na lewą stronę, zabezpieczeniu guzików, aplikacji, pasków i ozdób będących immanentną częścią odzieży

Czwarty etap to włożenie rzeczy do pralki i wybór programu

Wydawało by się, że to nic prostszego, bo przecież pranie już posortowane. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że inaczej zapełniamy bęben,kiedy pierzemy pościel, a inaczej, kiedy zamierzamy prać ubrania z delikatnych tkanin. Przede wszystkim nigdy nie zapełniamy bębna pralki na tak zwany full. Przy praniu bawełnianej pościeli można zapełnić bęben do dwóch trzecich pojemności, ale jeśli pierzemy delikatne tkaniny, to jedynie w jednej czwartej, najwyżej jednej trzeciej. Wybór programu zależy od rodzaju posegregowanej odzieży, oraz oczywiście od rodzaju pralki- te nowocześniejsze mają o wiele szerszy wybór programów i opcji.

Piąty etap to dozowanie środka do prania

Na pozór nic prostszego- wsypujemy detergent do przegrody na niego przeznaczonej, do innej przegrody wlewamy płyn do płukania, wybieramy program i temperaturę  i przyciskamy guzik. Jeśli chcemy dobrze doprać i nie zniszczyć odzieży, to bezwzględnie trzeba postarać się o kilka rodzajów  środków do prania- proszki, płyny, kapsułki do prania  rzeczy kolorowych i do białego,  chusteczki ochraniające kolor, chusteczki wybielające, sól do firanek, wybielacze, odplamiacze, płyny do płukania. Środki do prania dozujemy bardzo ostrożnie kierując się rygorystycznie instrukcją na opakowaniu. Absolutnie nie wolno przesadzić z dawkowaniem środków piorących!

Potem to już pralka robi swoje i kiedy kończy następuje ostatni etap

Szósty etap to wyciągnięcie prania z bębna i rozwieszenie go

Wieszamy starannie, im lepiej powieszone pranie, tym mniej prasowania! Pamiętajmy o tym, że wyjąwszy białą, bawełnianą pościel, to nie suszymy prania na słońcu !!!

Siódmy etap to prasowanie

Zanim do niego przystąpimy, to sprawdzamy na wszywce w jakiej temperaturze możemy prasować bezpiecznie, jedynie 100 procentowa bawełna nie ma w tym względzie ograniczeń temperaturowych

 

Zobacz również