img

Jak usuwać plamy naturalnymi produktami?

Tak się jakoś dzieje, że plamimy niechcący najbardziej ulubione ubrania, obrusy, serwetki itp. Coś zawsze kapnie znienacka i kłopot gotowy. Dobrze poznać dobry, sprawdzony sposób wywabiania tak zwanych trudnych plam i to za pomocą naturalnych produktów.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że im szybsza reakcja na niechciana plamę, tym szansa na stu procentowe pozbycie się jej, większa. Dlatego dobrze mieć zawsze w domu butelkę, białego octu. Do usuwania plamy potrzebna tez będzie czysta szmatka, soda oczyszczona i bawełniany ręcznik.
Oto procedura usuwania plamy-
–  zwilżamy plamę czysta wodą, plama powinna być mokra
– na wilgotną już plamę nakładamy ostrożnie łyżeczkę sody oczyszczonej i łyżeczkę octu. Pomiędzy sodą a octem wystąpi reakcja chemiczna i jej skutkiem będzie spienienie .
– wytworzona wskutek reakcji chemicznej piana z octu i sody powinna znajdować się na plamię przynajmniej pięć minut, tak aby dobrze wsiąkła w materiał i wydobyła plamiący brud na powierzchnię materiału
– czystą i najlepiej w miarę miękką szczoteczką do zębów czyścimy zaplamione miejsce tak długo aż będzie czyste. W przypadku wyjątkowo opornych plam, trzeba powtórzyć czynności nakładania octu i sody nawet kilka razy, za każdym razem pamiętając o limicie czasowym nałożenia piany.
– za pomocą namoczonej w czystej, ciepłej wodzie ściereczki wycieramy odplamione już miejsce. Na wszelki wypadek można czynność powtórzyć pamiętając o tym, aby ściereczka była idealnie czysta.

Plamy na skórzanych butach można łatwo wywabiać naturalnym sokiem z cytryny, albo surową, startą na tarce cebulą
Plamy z tłuszczu (oliwa , masło) posypujemy na sucho zwykłą mąką ziemniaczaną i szczotkujemy delikatnie.
Plamy alkoholowe mają szansę zniknąć pod wpływem pocierania lodem, wodą utlenioną ,ale czerwone wino wymaga tez posypania solą i spłukania spirytusem.

 

Zobacz również