Otwarcie pralni chemicznej wymaga przemyślenia kilku istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest odpowiednia lokalizacja. Kiedy już posiadamy lokal przystosowany do otwarcia pralni, przychodzi pora na poszukanie niezbędnego sprzętu. Musimy wziąć pod uwagę, że wyposażenie pralni będzie największą inwestycją w naszym budżecie. Jeżeli posiadamy wystarczającą ilość środków finansowych, możemy zainwestować w nowy sprzęt. W momencie, gdy nasz budżet jest mocno ograniczony, zdecydujmy się na inne rozwiązanie. Na polskim rynku sporo jest firm oferujących używane urządzenia pralnicze. Czego będziemy potrzebowali?
Pralki i suszarki
To sprzęt, bez którego pralnia nie może istnieć. Sprawdźmy koniecznie, ile mamy miejsca i kupmy odpowiednią ilość wysoko wyspecjalizowanych pralek i suszarek. Zwracajmy uwagę na to, że powinny one nie tylko zmieścić się w danym wnętrzu. Musimy mieć do nich swobodny dostęp, aby wykonywanie poszczególnych zadań było wygodne i szybkie. Pralnie chemiczne zwykle używają maszyn ładowanych od przodu, które są w stanie pomieścić większe ilości odzieży. Wybierzmy pralki i suszarki kierując się przede wszystkim ich pojemnością. Zadbajmy również o kwestie związane z serwisem i gwarancją.
Środki chemiczne
Będziemy oczywiście potrzebować całej palety chemikaliów do czyszczenia tkanin, w tym detergentów, odplamiaczy, zapieraczy, neutralizatorów i środków do czyszczenia tapicerki. Jeżeli planujemy czyścić kurtki i płaszcze, a trzeba przyznać, że to spore źródło dochodów każdej pralni chemicznej, niezbędne są także środki czyszczące to ubrań zamszowych i skórzanych.
Stoły detaszerskie
Trudno sobie wyobrazić pralnię chemiczną bez stołu detaszerskiego. To stół, na którym odbywa się wstępne czyszczenie miejsc, szczególnie zaplamionych. Na stół detaszerski trafiają zarówno ubrania przeznaczone do prania chemicznego, wodnego, jak i prania w systemie wet cleaning. Wstępną obróbkę wykonuje się najczęściej przy użyciu specjalnych pistoletów parowych.
Pojemniki do sortowania
Pojemniki do sortowania pozwalają na podział ubrań według określonych kryteriów. Pomagają zarówno oddzielić rzeczy białe od kolorowych, jak i wydzielić ubrania pochodzące od jednego klienta. Sortowniki można również wykorzystać do transportu ubrań do pralki i suszarki.
Wieszaki i pokrowce
Upewnijmy się, że mamy więcej, niż wystarczającą liczbę wieszaków. Wieszaki zwykle opuszczają pralnie z odzieżą, więc powinniśmy mieć pod ręką dużą ilość tych akcesoriów. Po wyczyszczeniu odzieży, nakłada się na nią pokrowiec, który zabezpiecza odzież przed zabrudzeniem. Wieszaków i pokrowców nigdy nie będzie w pralni za dużo!