W praniu na mokro, zwanym inaczej praniu wodnym, podstawową maszyną jest pralnica. Na rynku jest oczywiście bardzo wiele rodzajów pralnic różniących się między sobą ładownością, wielkością zużycia energii podczas pracy, stopniem zaawansowania technologicznego itp., ale generalnie konstrukcja jest dość podobna. Najważniejszym elementem pralnic jest oczywiście bęben, który zbudowany jest z wysokiej jakości podziurkowanej blachy nierdzewnej. W zależności od modelu wewnątrz bębna znajdują się specjalne przegrody, dzięki którym wsad się optymalnie przemieszcza bez skręcania i zbijania. Drzwi do pralnicy są okrągłe i przezroczyste, podczas pracy drzwi są hermetycznie zamknięte.
Nieco nowocześniejszą maszyną pralniczą wykorzystywaną do prania zasadniczego na mokro jest pralnico wirówka. Pralnico wirówka łączy w sobie dwa etapy prania na mokro, a mianowicie pranie zasadnicze oraz wirowanie. Przedtem po praniu zasadniczym, wsad był przekładany do wirówki celem odsączania- pralnico wirówka w jednym bębnie pierze i wiruje, bez konieczności przeładunku, co oczywiście oszczędza czas i pieniądze.
Najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną pralnicą do prania na mokro jest tak zwana pralnica tunelowa. Tunele pralnicze są bardziej wyrafinowanym rodzajem pralnic przemysłowych, które łączą w sobie praktycznie wszystkie etapy prania – pranie zasadnicze, odsączanie, wirowanie, suszenie i prasowanie. Maszyna działa w systemie zamkniętym, czyli po załadowaniu, zamknięciu i wybraniu w komputerze odpowiedniego programu, urządzenie nie wymaga obsługi. Tunel pralniczy składa się ze specjalnych modułów przez które przemieszcza się wsad całkowicie automatycznie. Nowoczesne tunele pralnicze są praktycznie bezobsługowe, całkowicie zautomatyzowane i niezwykle wydajne. Tego typu maszyny najlepiej sprawdzają się w dużych pralniach przemysłowych, a dzięki wielu nowatorskim rozwiązaniom gwarantują bardzo wysoką jakość usługi.