Rozróżniamy dwa rodzaje prania – pranie na mokro i pranie na sucho i z tego podziału wynika następny, czyli podział na pralnię wodną i pralnię chemiczną.
Pralnia wodna, to w polskich warunkach pralnia przemysłowa, oferująca w dużej skali pranie na mokro, czyli pranie z użyciem wody i środka piorącego, którym najczęściej jest jakiś detergent. Pranie w pralni wodnej odbywa się w specjalnych pralnicach różniących się między sobą wielkością, ładownością, nowoczesnością, rodzajem napędu ( prąd, gaz, para). Jest bardzo wiele rodzajów pralnic- najbardziej popularne to pralnice bębnowe, pralnico wirówki oraz największe i najbardziej nowoczesne tunele pralnicze, które łączą w sobie wszystkie etapy prania na mokro, a te etapy wyglądają następująco- pranie zasadnicze, odsączanie, wirowanie, suszenie, prasowanie.
Pralnia chemiczna, to w polskich warunkach pralnia skierowana do klientów indywidualnych, oferująca tak zwane pranie na sucho, co oznacza pranie bez użycia wody. Takiemu czyszczeniu muszą być poddawane tkaniny, które nie powinny mieć kontaktu z wodą, gdyż mogą ulec odkształceniu, zmianie barwy, a nawet całkowitemu zniszczeniu. Do takich tkanin należą przede wszystkie delikatne tkaniny naturalne, takie jak jedwab, kaszmir, wełna, angora. Następnie skóra naturalna ( licowa i zamszowa), puch, pierze oraz szeroki wachlarz tkanin specjalistycznych ( głównie tkaniny sportowe, oddychające, chroniące przed wiatrem itp.). Pranie na sucho odbywa się w agregacie chemicznym. Tam w hermetycznym środowisku, przeznaczona do czyszczenia odzież jest zalewana specjalnym rozpuszczalnikiem organicznym, którego zadaniem jest rozpuszczać brud. Rozpuszczalnik jest bardzo wydajny i skutecznie czyści, ale niestety jest bardzo toksyczny i rakotwórczy. Ostatnio bardzo popularne stały się pralnie ekologiczne, które oferują usługe prania na sucho z wykorzystaniem rozpuszczalników wykonanych na bazie całkowicie naturalnych surowców.