img

Pranie chemiczne. Na ratunek ubraniom!

Bardzo często na naszej odzieży lub domowych tekstyliach pojawiają się plamy, o których samodzielnym usunięciu możemy jedynie pomarzyć. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na wyrzucenie zniszczonej rzeczy. Tymczasem nie jest to jedyne wyjście. Zamiast wyrzucać odzież, lepiej oddać ja w ręce profesjonalistów. Dzięki sprawdzonej pralni chemicznej nawet po spektakularnych plamach nie zostanie najmniejszy ślad. Nie tylko klienci indywidualni korzystają z profesjonalnych pralni. Wśród firm, restauracji i hoteli nie brakuje takich, które z usługami pralniczymi są za pan brat. Ci, którzy nigdy jeszcze nie korzystali z pralni chemicznej, często zastanawiają się, na czym właściwie polega proces czyszczenia chemicznego, nazywany również praniem na sucho. Czy takie zabiegi są bezpieczna dla tkanin, zwłaszcza tych delikatnych?

Czym jest pranie chemiczne
Nie bez powodu pranie chemiczne nazywane jest także praniem lub czyszczeniem na sucho. Podczas procesu prania nie używa się, bowiem wody. To doskonała opcja dla materiałów, które nie powinny być moczone w wodzie. Najlepszym przykładem są materiały skóropodobne oraz skórzane. Odzież wełniana albo puchowa. Każdy, kto kiedykolwiek wyprał w pralce kurtkę puchową, dobrze wie, jaki efekt można uzyskać. Puch zbija się w kulki i kurtka jest w zasadzie nie do uratowania.

Zanim pralnia zakwalifikuje odzież do prania chemicznego przeprowadzany jest krótki wywiad z klientem oraz kontrola materiału i ubrania. Istotnym elementem takich oględzin jest znalezienie wszelkich informacji od producenta dotyczących prania danej rzeczy. Ich głównym źródłem są metki. Pracownik sprawdza też, czy odzież nie jest w żaden sposób uszkodzona, nie ma na niej dziur, przetarć czy rozpruć materiału. 

Kolejnym etapem usługi jest wstępne odplamianie. Najcięższe plamy usuwa się ręcznie, przy użyciu odpowiednich środków. Dopiero potem odzież umieszczana jest w profesjonalnym agregatorze do prania chemicznego. Zamiast wodą ubrania zalewa się rozpuszczalnikiem organicznym, który skutecznie usuwa plamy i brud, rozpuszczając je.

Jak wybrać dobrą pralnię chemiczną?
Większość osób wybierając pralnię kieruje się jej cennikiem. Jednak cena usług nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Liczą się również takie kwestie, jak profesjonalizm, doświadczenie, wszechstronność. Pamiętajmy o tym, że bez nowoczesnego sprzętu, pralnia nie jest w stanie dobrze wykonywać swoich usług. Dlatego decydując się na konkretną pralnię kierujmy się jej zapleczem technologicznym. 

Zobacz również