img

Poliuretany a obuwie

Poliuretany stały się prawdziwym przełomem w produkcji obuwia. To super nowoczesne tworzywo sztuczne, dzięki swoim licznym zaletom takim jak lekkość, elastyczność, trwałość, wytrzymałość, odporność na działanie wody, chemikaliów, olejów i doskonałe wręcz właściwości termoizolacyjne- po prostu zrewolucjonizowało produkcję butów, zwłaszcza butów sportowych. Trzeba podkreślić, że wymagania konsumpcyjne współczesnego człowieka ogromnie wzrosły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dotyczy to w zasadzie wszystkich dziedzin życia, ale w niektórych dziedzinach życia całkiem zmieniło technologię i do takich dziedzin należy niewątpliwie budownictwo ( rewolucja w izolacji termicznej i akustycznej), produkcja maszyn i elektroniki ( spoiwa i powłoki) oraz właśnie przemysł obuwniczy.

Oczekiwania we współczesnym świecie są takie, że wszystko w zasadzie co kupujemy powinno być doskonałe jakościowo, estetyczne, modne, wytrzymałe, wygodne, dopasowane do indywidualnych oczekiwań, no i oczywiście tanie, a w każdym razie cena powinna być dostosowana do możliwości przeciętnego człowieka . Wyścig konsumpcyjny trwa, a jego skutki są wielorakie zarówno dobre jak i złe. Skutki te dotyczą wielu aspektów, również tych ideologicznych, ekologicznych i filozoficznych, choć jeśli chodzi o skutki praktyczne to w zdecydowanej większości są one dla przeciętnego konsumenta korzystne. Przede wszystkim badania naukowe skierowane są na innowacje, które można praktycznie zastosować, no i to zastosowanie powinno być łatwe i tanie. Wszystkie te kryteria spełniają poliuretany zastosowane w przemyśle obuwniczym. Podeszwy większości butów i zwykłych i sportowych wykonane są z lekkich, wytrzymałych, elastycznych, odpornych na wodę i chemikalia, poliuretanów.

Ten surowiec łatwo się kształtuje, można dowolnie zmieniać jego skład i gęstość, co przy pewnych rozwiązaniach konstrukcyjnych pozwala na przystosowanie do indywidualnych wymagań, czyli inaczej chodzi o buty sportowe – inne właściwości powinny mieć buty do biegania, inne do chodzenia, inne do grania w piłkę nożną i tak można w nieskończoność . Tego typu tworzywa sztuczne mogą dostosować się do nieskończonej ilości wymagań jakościowych i estetycznych i na dodatek wszystko to za cenę nie przyprawiającą o zawrót głowy. Poliuretany zrewolucjonizowały przemysł obuwniczy i wszystko wskazuje na to, że w tej dziedzinie nie zostało jeszcze powiedziane ostatnie słowo, bo badania wciąż trwają.

Zobacz również