img

Jak prać jedwab?

Nie ma piękniejszego i bardziej eleganckiego materiału niż naturalny jedwab. Delikatny i wiotki, a jednocześnie super mocny i wytrzymały. Błyszczący, miękki, pięknie się układa, naturalnie oddycha przepuszczając powietrze i absorbując pot. W gorące dni chłodzi, w chłodniejsze osłania i grzeje, a przy tym jest urzekająco piękny, luksusowy, lśniący, lekki, choć nie przezroczysty. W tej powodzi zalet znajdziemy jednak kilka wad.

Pierwszą jest oczywiście bardzo wysoka cena, wiadomo, luksus musi kosztować. Drugą są trudności w praniu, bo ten maturalny materiał jest wyjątkowo wymagający w tym względzie .Generalna zasada jest taka- ubrania z naturalnego jedwabiu najlepiej oddać do prania profesjonalnej pralni chemicznej. Pranie na sucho wydawało się dotąd normą, ale dzięki szybkiemu postępowi technicznemu można zawierzyć pranie tej tkaniny nowoczesnym pralniom ekologicznym. Oczywiście taka usługa też nie jest tania.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że mając wiedzę i przy odrobinie wysiłku można bezpiecznie uprać jedwab w warunkach domowych. Wyjątek mogą stanowić jedynie jedwabne ubrania z metką „ prać tylko na sucho”. Takie ubrania są uszyte z jedwabiu, który nie był dekatyzowany, więc istnieje bardzo duże ryzyko, że w kontakcie z wodą się skurczy. Na szczęście zdecydowana większość jedwabnych ubrań jest uszyta z jedwabiu  po dekatyzacji.

Wyroby z jedwabiu pierzemy ręcznie, najlepiej w zlewozmywaku. Ważna jest temperatura wody- musi być letnia, ani zimna, ani ciepła. Woda nie może też być twarda, dlatego najlepiej na wszelki wypadek dodać do niej boraks. Do wody dodajemy bardzo delikatne mydło w płynie dla dzieci i dopiero wtedy namaczamy delikatnie materiał. Czas kąpieli nie powinien przekraczać pięciu minut. Pranie polega na delikatnym przewracaniu materiału z jednej strony na drugą. Pocieranie, skręcanie, szorowanie jest absolutnie wykluczone, gdyż niszczy białkowe włókna tkaniny. Jeśli tkanina jest kolorowa można dla bezpieczeństwa  włożyć do wody specjalne chusteczki absorbujące kolory. Płukanie ma przebiegać równie delikatnie w letniej wodzie, nie dłużej niż dwie minuty. Nie wykręcamy jedwabiu, tylko delikatnie układamy go na ręczniku, aż odcieknie. Nie suszymy na słońcu, w suszarce itp.- najlepsza jest temperatura pokojowa.

 

Zobacz również