img

Wszystko o pralni samoobsługowej

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i na szeroko rozumianym zachodzie pralnie samoobsługowe funkcjonują z powodzeniem od ponad pół wieku i dalej mają optymistyczną perspektywę rozwoju. Na polskim rynku pralnie samoobsługowe dopiero raczkują, choć wiele wskazuje na to, że mają jednak przed sobą przyszłość.

Pralnia samoobsługowa jak sama nazwa wskazuje zakłada aktywny wkład klienta w proces prania. Klient przynosi ze sobą pranie, wkłada do odpowiedniej pralnicy, dobiera program, wlewa odpowiedni płyn do prania i płukania ( co jest wliczone zazwyczaj w cenę usługi), wrzuca monety i dopóki pranie i suszenie się nie skończy, ma czas poczytać, pogawędzić z innymi klientami, pobawić się z dzieckiem, posłuchać muzyki, oglądnąć film, czy wypić kawę, bo do wykonywania wszystkich tych czynności w pralni samoobsługowej są warunki i miejsce, a więc są gazety i czasopisma, telewizor, radio, kącik zabaw dla dzieci, automat z kawą, albo i nawet malutka kawiarenka.

Można zapytać po co komu pralnie samoobsługowe, skoro w każdym polskim domu stoją pralki automatyczne, a życie towarzyskie lepiej przecież prowadzić w ciekawszych miejscach niż nawet najbardziej fajne pralnie. Po pierwsze pralki w pralniach bardzo się różnią od tych domowych- są większe, profesjonalne i mają zdecydowanie więcej programów, co pozwala prać nie tylko duże gabaryty, ale też tkaniny wymagające specjalistycznych programów i preparatów. Po drugie są domy i mieszkania ( zwłaszcza te wynajmowane ) gdzie albo pralek nie ma, albo jest ich za mało, albo są ciągle popsute. Wydaje się więc, że najlepsza lokalizacja dla pralni samoobsługowych na polskim rynku to miasteczka studenckie i nowe osiedla, gdzie najczęściej są wynajmowane mieszkania. Zresztą tego typu lokalizację widać w nielicznych wprawdzie jeszcze, ale za to świetnie sobie radzących na rynku, pralni samoobsługowych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwań klientów, pralnie samoobsługowe na polskim rynku, wprowadziły usługę zabierania prania z domu klienta i przywożenia pod drzwi już upranego i wszystko wskazuje na to,że był to strzał w biznesową dziesiątkę. 

 

Zobacz również