img

Wybór temperatury wody do prania. Dlaczego to takie ważne?

Pranie nie jest tak łatwe, jak nam się wydaje. Podczas gdy duża część usług pralniczych jest zautomatyzowana, a detergenty do prania stają się bardziej skuteczne, niż kiedykolwiek wcześniej, wciąż istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, a jednym z nich jest temperatura wody. Zapoznajmy się z kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi prania. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszystkie ubrania należy prać w zimnej wodzie
Tak. Możemy zrobić ukłon w stronę środowiska naturalnego i wyprać jak najwięcej ubrań w zimnej wodzie, ale nie zawsze jest to skuteczne w przypadku wszystkich rodzajów tkanin. Czas i pieniądze, które zaoszczędzimy w krótkim okresie, mogą w rzeczywistości nie być oszczędnościami. Dzieje się tak, dlatego, że pranie, które nie jest dostatecznie czyste, należy ponownie uprać, aby usunąć wszelkie pozostałe plamy. Ubrania, które wyjęliśmy z pralki zaplamione, możemy przypadkiem wrzucić do suszarki, co skutkuje plamami termicznymi, których nie można już usunąć. 
Jeśli chodzi o usuwanie plam, zimna woda nie jest tak skuteczna, jak cieplejsza woda. Ponad to, wydajność środka piorącego zależy bezpośrednio od temperatury wody, w której odzież jest prana. Pranie ubrań w odpowiedniej temperaturze zapewnia, zatem czystszą i trwalszą odzież. 

Kiedy można bezpiecznie prać odzież w zimnej wodzie?
Kolorowe ubrania można bezpiecznie prać w zimnej wodzie. W rzeczywistości lepiej jest prać te rzeczy w zimnej wodzie, ponieważ ciemniejsze kolory, po praniu na gorąco, mogą blaknąć. Delikatne tkaniny, takie jak kostiumy kąpielowe, bielizna, wełna i jedwab, również najlepiej prać w zimnej wodzie. Używanie zimnej wody sprawdza się również w przypadku mniej zabrudzonej odzieży. Co ciekawe, w zimnej wodzie warto usuwać plamy z czerwonego wina, plamy z krwi i plamy po kawie. Ciepła i gorąca woda może sprawić, że usunięcie takich plam będzie bardziej skomplikowane.

Które ubrania najlepiej uprać w ciepłej wodzie?
Blaknięcie kolorów i marszczenie tkanin nie grozi nam aż tak bardzo, gdy odzież jest prana w ciepłej wodzie, a temperatura jest odpowiednia, aby wszelkie zabrudzenia zostały usunięte. Wytrzymałe tkaniny, takie jak dżinsy, prześcieradła, bawełna, włókna sztuczne, ręczniki najlepiej wyprać w ciepłej wodzie. Jeżeli chodzi o płukanie, należy używać do niego wyłącznie zimnej wody. Po pierwsze to bezpieczniejsze dla tkanin, po drugie zaś pozwala zaoszczędzić energię. 

Zobacz również