img

Meble i wyściółka

Elastyczne pianki poliuretanowe mają tak zwana otwartą budowę komórkową, co skutkuje tym, że pęcherzyki polimeru przenikają się wzajemnie tworząc gąbczastą strukturę. Ta struktura może być mniej lub bardziej gęsta- to zależy od jej sposobu powstawania i oczywiście jej składu. Elastyczne pianki poliuretanowe muszą być stosowane wewnątrz pomieszczeń gdyż są higroskopijne i nie tak odporne na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych jak poliuretanowe pianki sztywne o budowie zamknięto komórkowej. Elastyczne pianki  stosowane są przede wszystkim jako doskonała izolacja akustyczna. Rzeczywiście, procentowo najwięcej pianek poliuretanowych sprawdza się właśnie w takiej roli. Są jednak i inne zastosowania elastycznych pianek, bo są to pianki cechujące się wyjątkowo  dużą uniwersalnością i ta uniwersalność właśnie daje wenę badaczom i projektantom w tworzeniu całkiem nowych rozwiązań i zastosowań.
 
Jednym z takich nowatorskich rozwiązań elastycznych pianek poliuretanowych jest ich zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle meblarskim. Tutaj wykorzystywane są takie właściwości poliuretanów o otwartej budowie komórkowej  jak miękkość, bezspoinowość, giętkość, elastyczność, lekkość, przepuszczanie powietrza, wytrzymałość objawiająca się przede wszystkim łatwym i trwałym powrotem pianki, czy gąbki poliuretanowej  po nacisku  do poprzedniego stanu.

Właściwości elastycznych pianek poliuretanowych zauważyli producenci mebli i materacy i postanowili je wykorzystać.  Gąbczasta struktura poliuretanów sprawdza się świetnie w materacach, bo gęstość materiału może być dostosowana do indywidualnych wymagań, jest miękka, dopasowuje się z łatwością do kształtu ciała dając poczucie absolutnego komfortu, przy czym jest  wytrzymała i zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Producenci oczywiście szybko przystosowali gęstość pianek do lekarskich zaleceń i tak inna struktura elastycznych pianek sprawdza się dla ludzi chorych na schorzenia kręgosłupa, a inna dla dzieci, czy ludzi obłożnie chorych.

Te ostatnie materace wspomagające zapobieganie odleżynom cieszą się zasłużenie dobrą opinią w szpitalach i domach pomocy społecznej. Elastyczną pianką poliuretanową wypełniane są poduszki ortopedyczne dla osób z problemami z szyjnym odcinkiem kręgosłupa,znajdziemy je w fotelach, podłokietnikach, kanapach itp. Do listy zalet elastycznych poliuretanów stosowanych w meblarstwie dochodzi to, że są bezpieczne ( nie są w najmniejszym stopniu toksyczne i nie powodują uczuleń) i dla użytkowników i dla środowiska, bo wycofany z eksploatacji poliuretan, może być powtórnie wykorzystany. 

Zobacz również