img

Czyszczenie kanapy i foteli

Fotele, kanapy, sofy, pufy należą do najbardziej ulubionych mebli w domu- na nich odpoczywamy, oglądamy telewizję, często jemy, więc okazji do zabrudzeń jest mnóstwo, a czyszczenie do prostych niestety nie należy.

Na rynku jest wprawdzie dość szeroka oferta czyszczenia kanap przez specjalistyczne firmy w domu klienta, ale jest to usługa dość droga, więc czasem lepiej kalkuluje się kupić nowe meble.

Dla cierpliwych i pracowitych są sprawdzone sposoby na domowe czyszczenie kanap i foteli. Wybór sposobu czyszczenia zależy przede wszystkim od rodzaju mebli, a konkretnie tego, czym są pokryte.

Wszystkie metalowe i drewniane części odkurzamy, potem przecieramy albo olejem lnianym ( drewno), albo specjalistycznym preparatem (inny do czyszczenia drewna, inny do metalu ), albo po prostu wilgotną szmatką.

Jeśli nasze kanapy mają fabryczne powłoczki ( u części producentów jest to już standard), po prostu trzeba je uprać w pralce, uprzednio przeczytawszy instrukcję na wszywce, a resztę kanapy dobrze odkurzyć. Jeśli nasze powłoczki lub poduszki wymagają czyszczenia chemicznego, trzeba to zrobić, lub ewentualnie po domowemu delikatnie czyścić specjalną pianką do tapicerki.

Pianka przyda się zresztą przy domowych sposobach oczyszczania tkanin tapicerskich wykonanych z bawełny. Nakładamy niewielką ilość pianki i pocieramy białą, bawełnianą ściereczką uważając żeby nie pocierać brudną ( stąd ściereczka musi być biała!).

Do czyszczenia tapicerki z jedwabiu, czy satyny można użyć sproszkowane kłącze mydlnicy lekarskiej. Resztki wyczesujemy szczoteczką, ewentualnie delikatnie odkurzamy odkurzaczem.

Najłatwiej czyści się tapicerkę wykonaną ze sztucznej skóry, wystarczy woda z dodatkiem szamponu lub mydła i preparat do pielęgnacji mebli, natomiast skóra naturalna wymaga nacierania naturalnym woskiem najlepiej z dodatkiem aniliny, która pomoże w zachowaniu koloru. Najwięcej problemów jest jak zwykle z naturalnym zamszem, w tym wypadku najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów.

Zobacz również