img

Podział prania w pralni chemicznej

Jeśli chodzi o czyszczenie na najwyższym poziomie, w pralni chemicznej musimy przede wszystkim zadbać o właściwy podział prania. Odpowiednia klasyfikacja pomoże zapobiec takim problemom, jak barwienie tkanin, powstawanie smug czy zaciągnięcia tkanin. Istnieją dwa podstawowe powody klasyfikacji odzieży. Jednym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa tkanin, a drugim jest uzyskanie maksymalnej skuteczności w usuwaniu brudu, bez jego ponownego osadzania się.

Wstepna klasyfikacja
Istnieje wiele różnych rodzajów tkanin, włókien i barwników. Wszystkie z pewnością nie wytrzymają tego samego procesu czyszczenia na sucho. Koronki i materiały ozdobione cekinami czy koralikami nie przetrwają procesu, który zapewni maksymalne usuwanie brudu, w przeciwieństwie do niektórych tkanin mieszanych. Z tego powodu, jeśli chodzi o klasyfikację, należy najpierw wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa tkanin, podczas gdy usuwanie zabrudzeń staje się kwestią wtórną. Wstępne testowanie barwników i wykończeń jest bardzo ważną częścią procesu klasyfikacji.

Dalszy podział prania
Oczywiście, każda pralnia ma swoje systemy podziału prania. Jednak z reguły klasyfikacja obejmuje:
- ciężkie tkaniny w ciemnym kolorze,
- ciężkie tkaniny w jasnym kolorze,
- lekkie i delikatne tkaniny w ciemnym kolorze,
- lekkie i delikatne tkaniny w jasnym kolorze,
- tkaniny podatne na blaknięcie barwnika. 

Podział wagowy to dosyć ważna kwestia. Ciężkie tkaniny są znacznie trwalsze, niż lżejsze materiały i zwykle wytrzymują czas prania niezbędny do usunięcia wszelkich zabrudzeń. Zazwyczaj ciemne tkaniny są także bardziej brudne, często są po prostu używane dłużej i wymagają dłuższego cyklu prania. Schną znacznie wolniej, więc gdy są czyszczone razem z lżejszymi ubraniami, powodują powstawanie smug i plam oraz konieczność ponownego czyszczenia lekkich tkanin.

Rozdzielanie według kolorów jest koniecznością. Sortowanie według koloru i oddzielenie jasnych lub białych ubrań od ciemnych ubrań, pomoże uniknąć przebarwień. Ciemne barwniki z reguły przenoszą się na jasne ubrania. To nieuniknione, jeżeli czyścimy je razem.

Oddzielenie łatwo blaknących tkanin jest kluczowe. Do pralni chemicznej bardzo często trafiają ubrania, które mają tendencję do blaknięcia. Uszkodzenia odzieży zdarzają się w tym przypadku bardzo często. Taką odzież pierze się zupełnie inaczej, niż pozostałe kategorie ubrań, z zachowaniem szczególnej ostrożności. 

Zobacz również