img

Jak skutecznie wyczyścić plamy z dywanu?

Żeby pozbyć się skutecznie plam z dywanu, czy wykładziny, oczywiście najprościej oddać dywan do profesjonalnej pralni chemicznej, która zrobi to najlepiej, choć zapewne nie najtaniej. Tym, którym się nie przelewa przyda się wiedza o domowych sposobach odświeżania dywanów i skutecznej walki z plamami, zwłaszcza tymi mocno zasiedziałymi.

Pierwsza, podstawowa zasada usuwania zabrudzeń i plam z dywanu brzmi- należy działać szybko, praktycznie natychmiast po zdarzeniu, bo szybka reakcja jest gwarancją sukcesu. Wyjątek dotyczy tylko plamy z błota, bo wtedy trzeba koniecznie poczekać aż wyschną, potem delikatnie użyć odkurzacza, który wciągnie zdecydowaną większość piasku i brudu, a następnie delikatnie wyczyścić szmatką lub szczoteczką, koniecznie ruchami od brzegu do środka ( po to aby plama się poprzez czyszczenie nie powiększyła ). Jeśli plama nie odpuszcza można użyć wody z mydłem lub octu.

Poza plamami z błota, wszystkie inne plamy usuwamy najszybciej jak tylko można poprzez odsączenie papierowym ręcznikiem i czyszczenie odpowiednim roztworem takim jak na przykład woda z detergentem, ocet, benzyna ekstrakcyjna, talk ( specjalista od tłustych plam), itp.

Jest sprawdzony sposób na zatwardziałe plamy na dywanie- polega on na użyciu roztworu wody z amoniakiem i żelazka. Procedura postępowania wygląda następująco-

– szykujemy amoniak, gorącą wodę, żelazko, czysta ściereczkę bawełnianą oraz tak zwany zraszacz

– gotujemy wodę, którą następnie lekko schładzamy, bo woda musi być gorąca, ale nie może to być wrzątek

– mieszamy pół na pół wodę z amoniakiem

– przelewamy roztwór do zraszacza

– za pomocą zraszacza spryskujemy plamę roztworem

– przykrywamy spryskaną plamę czystą, bawełnianą ściereczką

– rozgrzewamy żelazko

– prasujemy intensywnie plamę poprzez ściereczkę, co spowoduje wyssanie brudu do owej ściereczki

 

Opisany wyżej sposób jest tani, łatwy w wykonaniu i przede wszystkim skutecznie usuwa bardzo wiele rodzajów trudnych plam.

 

Zobacz również