img

Jak wieszać pranie?

Wydaje się, że powieszenie upranego prania jest dziecinnie proste i jeśli mamy na myśli czynność przewieszenia ubrania przez sznurek, to zapewne tak, ale prawidłowe powieszenie prania, tak by po pierwsze nie trzeba było prasować , a po drugie by podczas suszenia nie uległo odbarwieniu, deformacji, a nawet trwałym uszkodzeniom, to już całkiem co innego .

Najwięcej zależy od rodzaju prania- całkiem inna technika obowiązuje przy wieszaniu ręczników, a całkiem inna, kiedy mamy wysuszyć jedwabną bluzkę, czy wełniany sweterek.

Biała bielizna pościelowa i białe ręczniki, to w zasadzie jedyne rzeczy, które bezpiecznie można powiesić na sznurku w pełnym słońcu. Słońce, zwłaszcza pełne, wytwarza na powierzchni tkaniny bardzo wysoką temperaturę. Pościel rzeczywiście błyskawicznie wysycha, ale może się odbarwić, a jeśli w skład  tkaniny wchodzą delikatniejsze surowce, to słońce może je trwale uszkodzić. Generalna zasada jest taka, że ubrań nie suszymy w ogóle na słońcu, len i bawełnę możemy, ale wtedy, kiedy nie boimy się odbarwienia.

Bieliznę pościelową, ręczniki, ścierki przed powieszeniem na sznurku, strzepujemy i naciągamy, wieszamy równo dodatkowo wygładzając ręką -równo powieszoną i wygładzoną pościel nie trzeba będzie prasować.

Ubrania tez strzepujemy i wygładzamy, ale trzeba pamiętać, że każda sztuka odzieży będzie wymagać oddzielnego potraktowania- ubrania z delikatnych tkanin suszymy na ręczniku w stanie rozwieszonym, koszule bawełniane i syntetyczne  najlepiej powiesić na wieszaku, spódnice też na wieszaku, ale za troczki, sweterki z akrylu i mieszanek mogą wisieć na sznurku, żeby wieszak nie wygniótł ramion. Wieszaki zresztą mają ta cechę, ze lubią wybijać materiał, trzeba mieć kilka rodzajów wieszaków, żeby dopasować odpowiedni rozmiar.

Jeśli mamy suszarkę, albo pralko suszarkę, pamiętajmy, że nie wszystkie ubrania nadają się do mechanicznego suszenia- delikatne tkaniny, a z takich przecież są uszyte eleganckie i drogie ubrania,  nie tolerują wirowania. Zawsze tez sprawdzajmy na wszywce informację, czy suszenie w maszynie jest możliwe. Bez obaw można w suszarce suszyć pościel, bieliznę, ręczniki, ścierki, jeansowe i bawełnianą odzież, ale oczywiście pod warunkiem odpowiedniego doboru prędkości suszenia. Nieodpowiednio dobrany program suszenia  nie tylko  może spowodować trwałe zagniecenia, ale nawet uszkodzić tkaninę.

Zobacz również