img

Babcine sposoby na pranie

Czasem nie pamiętamy, że era pralek automatycznych ma zaledwie kilkadziesiąt lat historii, a era  różnorodnych, chemicznych środków do prania jeszcze mniej – wcześniej przez długie, długie wieki ludzkość bez pralek, środków chemicznych i prania na sucho, jakoś sobie radziła .Warto poznać tamte sposoby prania i odplamiania, tak zwane babcine porady, bo nie tylko ciągle są skuteczne, ale w dobie zatrucia środowiska i alergii na wszystko, dają ekologiczną świeżość i bezpieczeństwo.

Oto kilka z nich.

Pranie białych ubrań

Dziś pierwsze skojarzenie związane z praniem białych ubrań i bielizny, to oczywiście proszki do białego i wybielacze, czyli chemia, chemia i jeszcze raz chemia. Nasuwa się pytanie, jak to robiono przez wieki – prano w zwykłym mydle, a zasadniczą role odgrywała wysoka temperatura, po prostu gotowano pranie w wielkich kadziach. Większość jasnych rzeczy była wykonana z naturalnych surowców ( len i bawełna, syntetyków po prostu jeszcze nie było!), więc wysoka temperatura nie niszczyła tkanin. Można dziś trochę skorzystać z tego sposobu, nieco go uwspółcześniając- osoby skłonne do alergii skórnych i ceniące ekologiczne rozwiązania, mogą nastawić pralkę automatyczną na cykl gotowanie, a zamiast proszku do białego dodać płynnego szarego mydła .

Kiedy nie było chemicznych wybielaczy, zszarzałe rzeczy wybielano octem. Dziś też ten sposób doskonale się sprawdzi, można posłużyć się  też sodą oczyszczoną - roztwór o proporcjach cztery litry wody, jedna szklanka sody oczyszczonej i namaczanie przynajmniej dwa kwadranse, a potem pranie.

Pranie kolorowych ubrań

Żeby zachować dobre kolory wystarczy nie suszyć na słońcu, prać ubrania wywinięte na lewą stronę i do płukania dodawać pół szklanki soli kuchennej. Te sposoby sprawdzały się kiedy prały  nasze pra pra babki i teraz tez się sprawdzą.

Żeby czerń nie stracił swojej głębi można do płukania wlać szklankę nie słodkiej czarnej herbaty lub kawy.

Usuwanie plam

Plamy były zawsze, więc nasi przodkowie tez musieli sobie z nimi radzić, te sposoby są do dziś skutecznego

Plamy z owoców posypujemy solą, jak nasi przodkowie, plamy z trawy usuwamy za pomocą sody, a plamy z tłuszczu posypujemy talkiem lub kredą, albo prasujemy przez papier tak samo jak za dawnych lat.  Plama z herbaty zniknie jeśli potraktujemy ja gliceryną i zapierzemy ciepłą wodą z mydłem, a na plamę z krwi najlepiej pomoże zimna woda. Miejsce na które  wylało się czerwone wino, najlepiej polać białym winem, albo spirytusem.

Zobacz również