img

Izolacja budynków

Badania naukowe pokazują w jasny sposób – największe straty energii w budynkach dzieją się poprzez niedostateczną, lub nieprawidłowo wykonaną izolację. Szacuje się,że w Unii Europejskiej aż sto sześćdziesiąt milionów budynków ma problemy z niepotrzebną utratą energii. Tworzy się swoisty łańcuszek niekorzystnych zdarzeń- zła izolacja- nieuniknione starty energii- straty energii przyczyniają się do większego zużycia paliw kopalnych- w wyniku spalania węgla zwiększa się emisja dwutlenku węgla do atmosfery- zwiększona emisja CO2 do atmosfery to zwiększony efekt cieplarniany- i tak dalej i tak dalej. Dla zwykłego zjadacza chleba, sprawa jest chyba jeszcze bardziej prosta- straty energii spowodowane złą izolacją przekładają się wprost na wyższe rachunki za prąd, gaz, ciepłą wodę, czyli po prostu w konsekwencji płaci zawsze najbardziej najsłabsze ogniwo- zapracowany, umęczony człowiek.


Trzeba podkreślić, że od wielu lat trwa akcja docieplania starych budynków, a nowo wybudowane muszą już spełniać wyśrubowane  normy dotyczące przenikalności cieplnej i ilości tak zwanych mostków cieplnych.
W budynkach, izolacja niezbędna jest w następujących miejscach :
– na ścinach
– na dachach
– na podłogach
– na stropach
– na obudowach rur
– na obudowach kotłów
– w szczelinach i narożnikach budynków
– na stolarce


Żeby izolacja spełniała swoją rolę, musi być doskonała jakościowo pod względem materiałowym, musi być  trwała , łatwa i  tania w montażu. Kiedy te podstawowe  warunki zostają spełnione, budynki będą  doskonale utrzymywać ciepło wewnątrz podczas zimy oraz niską temperaturę w upalne dni, bez konieczności włączania klimatyzacji.
Tradycyjne metody izolacji, takie jak na przykład użycie wełny mineralnej, czy styropianu, w dużej mierze spełniały swoje zadanie, ale miały też swoje słabe strony. Od jakiegoś czasu rynek zawojowały pianki poliuretanowe  jako doskonały izolator termiczny i akustyczny. Ta ekspansja poliuretanów  ma swoje solidne podstawy, bo poliuretany to najlepszy jak do tej pory materiał izolacyjny i w ogóle  uniwersalne  właściwości poliuretanów zachwycają przedstawicieli różnych dziedzin przemysłu.
Poliuretany są trwałe, odporne na wilgoć, odporne na chemikalia różnego typu, odporne na trudne warunki atmosferyczne ( np. nie przepuszczają promieniowania UV) , chronią przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz wszelkimi zanieczyszczeniami i  jakby tego było mało, występują w kilku postaciach ( pianka, powłoka, kleje, żywice). Pianki poliuretanowe dzięki swojej lekkości i konsystencji są łatwe  i tanie w  montażu,  a ich użycie  daje pewność, że  dotrą do wszystkich, nawet bardzo trudno dostępnych miejsc.  

Zobacz również