img

Jak czyścić wyroby z zamszu?

Zamsz jest  to piękny, miękki, elegancki, naturalny materiał,  ale  za to niezwykle wymagający, a w każdym razie o wiele bardziej wymagający niż tak zwana skóra licowa. Bardzo łatwo zabrudzić i poplamić zamsz, bo sprzyja temu jego struktura, poza tym nie znosi wilgoci i w ogóle łatwo wchłania nie tylko wodę, ale też inne substancje z których mogą tworzyć się trudne do usunięcia plamy.

Zamsz jest bardzo łatwy do zabrudzenia i niezwykle trudny do wyczyszczenia, a w każdym razie takiego wyczyszczenia, które nie naruszyło by jego  subtelnej struktury.
Najbezpieczniejszą opcją jest oddawanie wyrobów z zamszu do prania chemicznego. Dziś pralnie chemiczne dysponują programami prania na sucho zapewniającymi doskonałe odświeżenie i wyczyszczenie materiału bez ryzyka uszkodzenia zamszu. Poza tym wyprawianie i impregnacja skóry przebiega w różny sposób i trudno do końca przewidzieć reakcję na środek czyszczący jeśli nie jest się profesjonalistą oczywiście. Nie powinno się nigdy nakładać na zamsz kupionych w sklepie odplamiaczy, bo w tym wypadku ryzyko uszkodzenia jest naprawdę duże. Zdecydowanie lepiej postawić na środki naturalne.
Oto prosta recepta na czyszczenie zamszu w warunkach domowych.

Zabrudzone miejsca czyścimy na początek suchym, czystym ręcznikiem. Suche  już plamy możemy potraktować  zwykłą gumka do mazania, ale gorzej z mokrymi. Na początek przykładamy papierowy ręcznik, który wchłonie nie tylko wilgoć , ale przynajmniej część zabrudzenia. Potem szczotkujemy to miejsce specjalna szczotką do czyszczenia zamszu. Następnie delikatnie czyścimy zamoczoną w occie czystą szmatką i pozostawimy do wyschnięcia. Końcowy etap to szczotkowanie włosienną szczoteczką .

 

Zobacz również