img

Jak czyścić zamsz?

Wyroby z zamszowej skóry są niezwykle eleganckie – to klasyka w najlepszym rozumieniu tego słowa. Wyroby zamszowe nie należą niestety do tanich, na dodatek ten rodzaj skóry jest niezwykle wymagający i łatwiej niż skora licowa ulega uszkodzeniom, a także niezbyt dobrze reaguje na wilgoć, więc lepiej unikać chodzenia w deszczu w eleganckiej zamszowej kurtce, bo skutki mogą być nomen omen opłakane.

Wyroby zamszowe najlepiej oddawać do dobrej pralni chemicznej, bo tam w sposób profesjonalny i bezpieczny zostaną wyczyszczone i odświeżone, no ale taka usługa jest dość droga, a poza tym są małe wyroby zamszowe ( rękawiczki, torebki, portfele) ,dość często się brudzą i na bieżąco wymagają odświeżenia .

Jest domowy, sprawdzony i bezpieczny sposób na czyszczenie zamszu. Wystarczy czysta woda z szarym mydłem, ewentualnie z jakimś łagodnym środkiem piorącym i miękka gąbeczka. Pocieramy delikatnie zamoczoną gąbeczką zabrudzone miejsca, a spłukujemy czystą, letnią wodą już nie gąbeczką, tylko szczoteczką z naturalnego, miękkiego włosia. Tak odświeżone ubranie z zamszu wieszamy żeby wyschło, a potem w celu poprawienia koloru i struktury zamszu szczotkujemy delikatnie specjalną, gumową szczoteczką ( do kupienia w sklepach obuwniczych) lub gruboziarnistym papierem ściernym. Ta druga wersja jest tylko dla osób bardzo delikatnych. Wykańczanie czyszczenia dokonujemy znów włosienną szczoteczką, ale koniecznie suchą.

Osobny temat to czyszczenie butów z zamszu. Przede wszystkim należy unikać chodzenia w takich butach, kiedy jest mokro, bo wyjątkowo źle znoszą wilgoć. Z kurzu i brudu oczyszczamy buty suchą gąbką lub szczotką gumową , tłuste plamy należy usuwać za pomocą gotowych preparatów przeznaczonych do czyszczenia butów z zamszu, lub ewentualnie można użyć papki wykonanej ze zmieszanego w równych częściach talku, mąki ziemniaczanej i benzyny. Taką papkę nakładamy na zabrudzenie, czekamy aż wyschnie, a potem skruszamy i czyścimy suchą szczoteczką. Białe, brzydkie zacieki jakie tworzą się zimową porą z soli chodnikowej najlepiej zmywać czystą, letnią wodą przy pomocy szczoteczki z naturalnego włosia, a po wysuszeniu wyszczotkować.

 

Zobacz również