img

Jak usuwać plamy?

Właściwe pranie i czyszczenie zależy przede wszystkim od składu surowcowego danej rzeczy. Każdy materiał i uszyte z niego ubranie, czy inna rzecz ma swoje specyficzne właściwości i to do nich właśnie powinniśmy dostosować sposób prania i czyszczenia. Najważniejsze, alby zawsze wnikliwie przeczytać, te wszystkie informacje, jakie producent zawarł na wszywce i metce. Jest tam oczywiście dokładny skład surowcowy i równie dokładny przepis prania, który jest zazwyczaj wyrażony w określonych, obrazkowych symbolach. Nie jest ich dużo, więc warto je po prostu poznać i zapamiętać. W skutecznym pozbywaniu się plam, bardzo istotny jest czynnik czasu – im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na powodzenie. Czasem okoliczności powstawania plamy są na tyle niesprzyjające, że nie ma po prostu gdzie zaprać poplamione miejsce, nie mówiąc już o namoczeniu w misce. Wtedy warto wiedzieć o stosowanych od wieki wieków domowych sposobach pozbywania się plam, sposobach, które z powodzeniem stosowały nasze babcie i prababcie i które ciągle są skuteczne.
Oto kilka z nich -

Plamy z wina – plamy z wina czerwonego polewamy białym winem i na odwrót. Plamy z białego wina można potraktować amoniakiem, zanim włożymy je do prania. Plamy z czerwonego wina są o wiele trudniejsze w usuwaniu, niż te z białego i tu ważny jest czas reakcji i wszystkie początkowe czynności. Na początek trzeba serwetką, chusteczką higieniczną lub papierowym ręcznikiem odsączyć wino. Następnie to miejsce trzeba posypać solą, ewentualnie proszkiem do pieczenia, a w ostateczności można użyć pianki do golenia. Na koniec płuczemy, jeśli plama nie zniknęła, to można jeszcze polać ją gorącą wodą ( jeśli ubranie nie jest z jedwabiu lub z wełny) lub maślanką.

Plamy z coca lub pepsi coli jak najszybciej zapieramy ciepłą wodą z szamponem

Plamy z czekolady – zdejmujemy resztki czekolady, potem zapieramy ciepłą wodą z szamponem, a jeśli to nie wystarczy możemy spróbować polać to miejsce benzyną lub spirytusem i potem wyprać.

Plamy z alkoholu zapieramy zawsze zimna wodą, najlepiej zaraz po incydencie, jeśli to nie pomoże można spróbować płynem do naczyń lub szamponem, a potem standardowo wyprać.

Plamy z krwi jak najszybciej zapieramy zimna wodą. Jeśli zrobimy to szybko, zazwyczaj plama znika. Przy bardziej opornej plamie można dodać detergentu. Można też przygotować roztwór płynnego amoniaku z wodą, w stosunku cztery części wody, jedna część amoniaku i namoczyć poplamione ubranie, a potem standardowe pranie.

Plamy z potu – do standardowego prania dodajemy octu w stosunku dwa do jednego

Plamy z wosku zapieramy jak najszybciej w zimnej wodzie, a potem wkładamy rzecz do zamrażarki. Kiedy wosk stanie się twardy- zeskrobujemy go delikatnie. Jeśli efekt nie jest taki jak trzeba to można polać plamę benzyną lub spirytusem

Plamy z lakieru do paznokci polewamy spirytusem lub benzyną. Przy zmywaczach należy uważać, bo często odbarwiają tkaniny.

Zobacz również