Większość dostępnych w sklepach ubrań posiada wszyte po wewnętrznej stronie niewielkie metki, które przede wszystkim są informacją producenta odzieży dotyczącej tego jak prać , suszyć i prasować to właśnie ubranie, aby zachowało swój dotychczasowy kształt i kolor. Z reguły wczytujemy się jedynie w informację o producencie i rozmiarze ubrania i często wycinany nożyczkami metkę, by nie drażniła skóry- nic bardziej błędnego. Trzeba nie tylko przeczytać całość zawartych na metce informacji, ale dobrze zapamiętać znaki, które oznaczają nic innego jak przepis na bezpieczne pranie. Jeśli zastosujemy się ściśle do przepisu na wszywce to w procesie prania nie ulegnie ono uszkodzeniu, czy odbarwieniu.
Warto więc poznać, co kryje się pod tajemniczymi znakami, najlepiej nauczyć się ich an pamięć.
Najważniejszy do rozszyfrowania znak to informacja, czy należy prać ręcznie, czy można prać w pralce, no i czy możliwe jest pranie wodne, czyli w zwykłej pralce, czy trzeba czyścić na sucho w pralni chemicznej.
W przypadku prania chemicznego mamy znak drukowanego P w kółeczku, oznacza to,że ubranie można prać chemicznie, ale przy zachowaniu ostrożności, jeśli na tym znaku jest w dole kreseczka, oznacza to, że pranie chemiczne jest dostępne bez żadnych dodatkowych ograniczeń . Absolutny zakaz prania chemicznego to przekreślone na krzyż kółko, a jeśli w kółku jest duża litera W, oznacza to zalecenie profesjonalnego czyszczenia na mokro. Zakaz czyszczenia na mokro to znak przekreślonego, dużego W.
Oznaczenie prania na mokro jest bardzo charakterystyczne, a mianowicie na znaku jest namalowana miska. Jeśli miska jest przekreślona to informacja jest jasna- absolutnie nie wolno prac w wodzie, odzież z takim znakiem na wszywce musi być czyszczona na sucho. Miska bez przekreślenia, ale z namalowaną liczbą 30, 40, 60, 95 , oznacza pozwolenie na pranie na mokro w prace, a liczba oznacza temperaturę prania. Wysoka temperatura jest przeznaczona dla jasnej i białej bawełny, niska temperatura dla bawełny ciemnej, wiskozy, poliestru i mieszanek . Jeśli miska jest podkreślona jedna kreską, należy ograniczać napełnianie bębna i wybierać niskie wirowanie, a jeśli są dwie kreseczki, to znaczy, że należy wybrać program ze znacznym ograniczenie oddziaływania, co w praktyce oznacza napełnienie bębna w jednej trzeciej i bardzo niskie wirowanie