img

Domowe sposoby prania kaszmiru

Kaszmir należy do jednych z piękniejszych tkanin naturalnych. Jest miękki, ciepły, przepuszcza powietrze, cudownie się układa, ale delikatność naturalnego kaszmiru jest też jego wadą, bo powoduje spore trudności w praniu. Jak większość naturalnych, delikatnych tkanin, kaszmir również najbezpieczniej oddawać do czyszczenia chemicznego, bo pranie w zwykłej, domowej pralce jest bardzo, ale to bardzo ryzykowne. W przypadku tak zwanych dużych rzeczy jak kaszmirowe płaszcze, czy żakiety takie rozwiązanie wydaje się naturalne, mimo dość wysokiej ceny czyszczenia, ale jeśli na co dzień używamy kaszmirowej bluzeczki, czy swetra, to oddawanie ich do częstego czyszczenia chemicznego, może okazać się zbyt drogie, nawet dla dobrze sytuowanych osób. Wówczas można skorzystać z domowych sposobów prania, przekazywanych sobie z pokolenia na pokolenie. Oto jeden z nich.

Do prania potrzebujemy miski z letnią wodą, delikatnego środka piorącego takiego jak na przykład dobry szampon dla dzieci, albo specjalistyczny płyn do prania kaszmiru. Bardzo ważna jest temperatura wody- nie może być ani zbyt niska, bo wtedy trudniej usunąć zabrudzenia i plamy, ani zbyt wysoka, bo wtedy materiał może się skurczyć.

Do miski z letnią wodą wlewamy szampon i delikatnie mieszamy, badając przy tym temperaturę kąpieli. Jeśli kaszmirowy sweterek jest kolorowy, najlepiej zrobić test na farbowanie na kawałeczku ubrania. Test polega na zamoczeniu i obserwacji czy woda nie zmienia koloru. Jeśli wszystko jest ok, to przystępujemy do prania- zanurzamy sweterek i wykonujemy bardzo delikatne ruchy okrężne. Nie wolno kaszmiru mocno ściskać, pocierać, wykręcać i szarpać. Wszystkie czynności powinny być delikatne . Kaszmir nie powinien być długo w wodzie, optymalny czas prania to pięć minut. Potem delikatne płukanie takimi samymi ruchami w czystej i letniej wodzie i potem to już rozłożenie sweterka na bawełnianym ręczniku. Nie wykręcamy, nie wieszamy na wieszaku, nie wystawiamy na słońce. Najlepsza do suszenia jest temperatura pokojowa i stan rozłożenia w pożądanym kształcie.

 

Zobacz również