img

Jak czyścić dywan?

Żeby pozbyć się skutecznie  plam z dywanu, czy wykładziny, oczywiście  najprościej oddać  dywan do profesjonalnej pralni chemicznej, która zrobi to najlepiej, choć zapewne nie najtaniej. Tym, którym się nie przelewa  przyda się wiedza o domowych sposobach  odświeżania dywanów i  skutecznej walki z plamami, zwłaszcza tymi mocno zasiedziałymi.

Pierwsza, podstawowa zasada usuwania zabrudzeń i plam z dywanu brzmi- należy działać szybko, praktycznie natychmiast po zdarzeniu, bo szybka reakcja jest gwarancją sukcesu. Wyjątek dotyczy tylko plamy z błota, bo wtedy trzeba koniecznie poczekać aż wyschną, potem delikatnie użyć odkurzacza, który wciągnie zdecydowaną większość piasku i brudu, a następnie delikatnie wyczyścić szmatką lub szczoteczką, koniecznie ruchami od brzegu do środka ( po to aby plama się  poprzez czyszczenie nie powiększyła ). Jeśli plama nie odpuszcza można użyć wody z mydłem lub octu.
Poza plamami z błota, wszystkie inne plamy usuwamy najszybciej jak tylko można poprzez odsączenie papierowym ręcznikiem i czyszczenie odpowiednim roztworem takim jak na przykład woda z detergentem, ocet, benzyna ekstrakcyjna, talk ( specjalista od tłustych plam), itp.

Jest sprawdzony sposób na zatwardziałe plamy na dywanie- polega on na użyciu roztworu wody z amoniakiem i żelazka. Procedura postępowania wygląda następująco-
– szykujemy amoniak, gorącą wodę, żelazko, czysta ściereczkę bawełnianą oraz tak zwany zraszacz
– gotujemy wodę, którą następnie lekko schładzamy, bo woda musi być gorąca, ale nie może to być wrzątek
– mieszamy pół na pół wodę z amoniakiem
– przelewamy roztwór do zraszacza
– za pomocą zraszacza spryskujemy plamę roztworem
– przykrywamy spryskaną plamę czystą, bawełnianą ściereczką
– rozgrzewamy żelazko
– prasujemy intensywnie plamę poprzez ściereczkę, co spowoduje wyssanie brudu do owej ściereczki

Opisany wyżej sposób jest tani, łatwy w wykonaniu i przede wszystkim skutecznie usuwa bardzo wiele rodzajów trudnych plam.

 

Zobacz również