Oddając rzeczy do pralni często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stosuje się w niej różne rodzaje prania i czyszczenia odzieży. Jednym z najbardziej popularnych jest pranie chemiczne, nazywane również czyszczeniem na sucho. Chodzi o proces prania w rozpuszczalniku innym, iż woda. Jeszcze do niedawna pralnie używały niezwykle skutecznego, ale jednocześnie bardzo toksycznego środka – perchloroetylenu (PER). Dzisiaj coraz powszechniej stosuje się rozpuszczalniki węglowodorowe. Mają one wiele zalet. Poza tym, że nie są aż tak szkodliwe dla środowiska naturalnego i tak trujące dla ludzi, jak PER, charakteryzują się wysoką skutecznością, są delikatne dla tkanin i co bardzo ważne dla klientów, po ich zastosowaniu nie pozostaje nieprzyjemny zapach. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z usługi czyszczenia na sucho, doskonale zdaje sobie sprawę, że na ubraniach jeszcze długo utrzymuje się dosyć mocny, chemiczny zapach.
Dlaczego korzystamy z czyszczenia na sucho?
Eleganckie kostiumy, płaszcze, wełniane spodnie czy spódnice oddajemy najczęściej do prania chemicznego. Chociaż w teorii wszystkie rodzaje tkanin można prać w wodzie i nie powinno im to zaszkodzić, w rzeczywistości podczas zwykłego prania na mokro może dojść do uszkodzeń ubrań. Dzieje się tak, ponieważ pranie na mokro to nie tylko zanurzenie tkaniny w wodzie. Do prania używane są rozmaite środki czyszczące. Odbywa się ono w różnych temperaturach. Na tkaniny wpływa także czas prania. Wystarczy uprać wełnianą spódnicę w zbyt gorącej wodzie lub użyć zbyt mocnego środka piorącego, aby spódnica sfilcowała się, skurczyła i stała się nieprzyjemnie sztywna. Nie wspominając nawet o tym, jak wyglądałaby po przejściu przez intensywne wyżymanie.
Musimy brać pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Płaszcz czy właśnie elegancka spódnica nie jest prostą konstrukcją składającą się z jednej warstwy materiału. Ubrania tego rodzaju tworzy warstwa wierzchnia, podszewki oraz rozmaite wewnętrzne usztywnienia. Nie możemy zakładać, że każda z tych warstw będzie tak samo reagowała na kontakt z wodą. Piorąc na mokro możemy spodziewać się odkształceń, przebarwień oraz plam.
Tkaniny wysokiej jakości wymagają specjalnego traktowania. Znalezienie pralni, która potrafi się z nimi obchodzić jest dosyć trudnym zadaniem. Tutaj potrzebna jest naprawdę spora wiedza i doświadczenie. Nie jest tak, jak wydaje się wielu osobom. Pranie chemiczne nie polega jedynie na umieszczeniu ubrań w pralce i dodaniu odpowiedniego środka. To skomplikowany proces, wymagający właściwego podziału i przygotowania odzieży.