img

Usuwamy plamy z lakieru do paznokci

Wszystkie środki chemiczne, a przecież lakier do paznokci jak najbardziej do nich należy, powodują bardzo trudne do usunięcia plamy i zabrudzenia.

Bardzo dużo zależy od rodzaju zabrudzonej tkaniny- inaczej postępujemy, kiedy lakier do paznokci zaplamił dywan, czy narzutę, a inaczej kiedy bawełniane spodnie, a jeszcze inaczej, kiedy kapnął na jedwabną bluzkę, choć w każdym z tych przypadków można skorzystać z najbezpieczniejszej, ale też najdroższej wersji, czyli oddanie do pralni chemicznej.

Trzy sposoby na zwalczanie plam z lakieru na dywanie czy tapicerce

 

1. Przygotowujemy roztwór : dwie szklanki letniej wody mieszamy z jedną stołową łyżką dobrego płynu do naczyń, potem należy nawilżyć tym roztworem zaplamione miejsce, ale koniecznie czystą, białą szmatką. Pocieramy tak długo, dopóki cały roztwór nie wsiąknie w dywan. Potem to już tylko zmywamy zimną, czysta wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.

 

2. W miejscu zaplamienia zwilżamy dywan zmywaczem do paznokci, najskuteczniejszy to ten na bazie acetonu, można tez użyć stu procentowego acetonu. Kiedy miejsce będzie już mocno nasączone przykładamy bawełniany ręcznik i dość mocno dociskamy, zabrudzenie powinno się przenieść na ręcznik.

 

3. Mieszamy w proporcji jeden do jednego nadtlenek wodoru i letnią wodę. Mocno nawilżamy tym roztworem zabrudzone miejsce. Następnie wynosimy dywan na słońce i jakiś czas utrzymujemy nawilżenie zaplamionego miejsca. Potem przez co najmniej klika godzin pozwalamy wyschnąć na słońcu. Promienie słoneczne spowodują, że lakier z tego miejsca po prostu wyparuje.

 

Zwalczanie plam z lakieru do paznokci na ubraniach

 

W tym wypadku najwięcej zależy od rodzaju tkaniny- im tkanina delikatniejsza, tym szanse powodzenia mniejsze. Żeby choć trochę zminimalizować ryzyko przebarwień, najlepiej zrobić próbę na małej, niewidocznej części garderoby.

Do usuwania plam z ubrań potrzebujemy zmywacza do paznokci i płatka kosmetycznego. Nawilżamy płatek i pocieramy zaplamione miejsce z nadzieją, że plama zniknie a materiał się nie zniszczy.

 

Zobacz również